Od dnia 1 września 2019 r. opłacie recyklingowej podlegają wszystkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, z wyjątkiem bardzo lekkich toreb o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywek), które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności sprzedawanej luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.
Stawka opłaty recyklingowej wynosi 0,20 zł. Opłata ta może stanowić całkowity koszt torby lub zostać doliczona do ceny ustalonej przez przedsiębiorcę.
Podmiot prowadzący jednostkę handlową (handlu detalicznego bądź hurtowego) zobowiązany jest samodzielnie naliczyć wysokość pobranych opłat i wpłacić ją na specjalne konto bankowe otwarte przez właściwego marszałka województwa.
Jeżeli podmiot nie wniesie opłaty recyklingowej pobranej od nabywających torby na zakupy z tworzywa sztucznego albo dokona tego w kwocie zaniżonej, wówczas marszałek województwa ustali, w drodze decyzji, wysokość zaległości z tytułu opłaty recyklingowej, stosując stawkę opłaty obowiązującą w roku kalendarzowym, w którym ten przedsiębiorca był zobowiązany pobrać opłatę recyklingową. W przypadku niewykonania tej decyzji w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna, marszałek województwa naliczy, w drodze decyzji, dodatkową opłatę recyklingową w wysokości odpowiadającej 50% kwoty niewniesionej opłaty recyklingowej.
Trzeba podkreślić, że w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi kolejnych rozliczeń z tytułu pobranej opłaty recyklingowej za torby foliowe należy dokonywać kwartalnie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została pobrana. Oznacza to, że opłatę za pierwszy kwartał 2020 r. trzeba będzie wnieść do 15 kwietnia 2020 r.