Adres:
91-473 Łódź, ul. Julianowska 12
tel: +48 42 657 30 38
22 kwi

TARCZA ANTYKRYZYSOWA - POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW - UZUPEŁNIENIE

Szanowni Państwo,
poniżej przedstawiamy drugą część najważniejszych zmian w tarczy antykryzysowej
 
W nocy 17 kwietnia Sejm przegłosował ustawę dotyczącą Tarczy Antykryzysowej 2.0. Ustawa została tego samego dnia podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw w poz. 695.
 
 
Najważniejsze zmiany w tarczy antykryzysowej:
 
  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS w okresie 3 miesięcy także dla firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników,
Jeżeli wykonywałeś działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenie lub pracowników we wskazanej powyżej ilości możesz złożyć wniosek o zwolnienie w wysokości  50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek za 3 miesiące: od 1 marca do 31 maja 2020 r.
 
Zwolnienie dotyczy wszystkich rodzajów składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.
 
Ważne, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, płatników zatrudniających od
1 do 49 osób zwolnienie za marzec będzie można również uzyskać jeśli składka za ten miesiąc została już opłacona. Wnioski składa się drogą elektroniczną przez e-Puap lub za pomocą poczty albo w ZUS.
 
 
  • istnieje także możliwość odstąpienia przez ZUS na wniosek dłużnika ze względów gospodarczych związanych z wystąpieniem COVID-19 od pobierania odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek za okres przypadający po dniu 31 grudnia 2019 r.
  • jednocześnie przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania składek nie stanowią przychodu nie tylko w przypadku rozumienia przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także dochodowym od osób prawnych.
  • zniesiono limit przychodu firm jednoosobowych umożliwiającego skorzystanie ze zwolnienia ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy (w wysokości 300 proc. przeciętego wynagrodzenia –  15 681 zł.). Oznacza to, że zwolnienie ze składki ZUS będzie skierowane do wszystkich firm jednoosobowych,  bez względu na wysokość przychodu.
 
 
  • zmiany w wypłacaniu tak zwanego świadczenia postojowego.
 
 
Jeśli jesteś osobą, która zawarła umowę cywilnoprawną i nastąpiło ograniczenie wypłaty z niej przychodów jest możliwość wystąpienia do ZUS za pośrednictwem swojego zleceniodawcy lub zamawiającego o świadczenie finansowe. Jeżeli osoba zawarła umowę cywilnoprawną po raz pierwszy istnieje warunek jej wykonywania przed 1 kwietnia 2020, a nie jak w dotychczasowej wersji Tarczy przed 1 lutego 2020 r. Samo świadczenie może być wypłacone ponownie, ale nie więcej niż 3 razy, po raz kolejny na podstawie oświadczenia osoby uprawnionej, której wypłacono już świadczenie postojowe oraz po raz kolejny, ale nie wcześniej niż po miesiącu następującym po miesiącu w którym wypłacono świadczenie.
 
Wnioski składa się do ZUS w terminie 3 miesięcy od miesiąca w którym został ogłoszono zniesienie stanu epidemii.
 
 
  • Dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
 
Obejmuje dopuszczenie obniżenie wymiaru etatu do 20 % (w miejsce obecnego zapisu zakładającego zmniejszenie wymiaru zatrudnienia o 20 %), jak również zniesienie obowiązku utrzymania zatrudnienia po zakończeniu wypłaty dofinansowania przez okres odpowiadający okresowi objętemu wsparciem,
 
Przyznawanie świadczeń począwszy od miesiąca w którym został złożony wniosek (obecnie począwszy od dnia złożenia wniosku), przez 3 pełne miesiące.
 
  • pomocą zostały także objęte firmy, które zostały założone pomiędzy 1 lutym a 1 kwietnia
    2020 r.
  • zwolnienie ze składek ZUS oraz wypłaty mikro pożyczek nie będą wliczane do przychodu.
  • dodatkowo, na podstawie odrębnych rozporządzeń, które już weszły w życie, w szczególności do 31 sierpnia 2020 r. wprowadzono zwolnienie z VAT dla importu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia m.in. wyrobów medycznych, testów diagnostycznych
    i środków ochrony indywidualnej na cele darowizn przeznaczonych na walkę z COVID-19 dokonywanych na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno- Przeciwepidemicznych oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Jednocześnie w czasie konferencji prasowej w dniu 8 kwietnia 2020 r. rząd przedstawił kolejne rozwiązania, które mają wspierać przedsiębiorców podczas pandemii korona wirusa.
 
Pożyczka dla małych i średnich przedsiębiorstw
 
Przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 250 pracowników, o obrotach nie przekraczających 50 mln euro lub sumie bilansowej niższej niż 43 mln euro, mogą wystąpić o dofinansowanie w formie pożyczki, która stanowi % wartości przychodów ze sprzedaży za rok obrotowy 2019. Wysokość wsparcia będzie uzależniona od spadku obrotów w związku z COVID-19.
 
Udzielone wsparcie przedsiębiorca może przeznaczyć na:
 
  • pokrycie kosztów działalności gospodarczej, z wyłączeniem finansowania, nabycia lub przejęcia innego przedsiębiorcy,
  • przedterminową spłatę kredytów do maksymalnej wysokości 25 % wartości pożyczki,
Co do zasady środki nie mogą być przeznaczone na rozliczenie z podmiotami powiązanymi.
 
Umorzenie subwencji
 
Planowane jest także umorzenie do 75 % wartości subwencji na koniec 12 miesiąca kalendarzowego od dnia jej wypłaty na następujących zasadach:
 
  • 25 % pod warunkiem kontynuacji działalności,
  • 25 % w zależności od poniesionej straty na sprzedaży,
  • dodatkowo 25 % w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy
Warunkiem ubiegania się o pomoc jest:
 
  • spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 25 % w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku poniesiony w wyniku korona wirusa,
  • beneficjent rzeczywisty posiada rezydencję na terytorium Polski i rozliczał podatki za 2 ostatnie lata obrotowe na terytorium Polski,
  • nie zostało otworzone postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne albo nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne,
  • przedsiębiorca prowadził działalność na dzień 31 grudnia 2019 r. i przedsiębiorca na ten dzień nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, przy czym rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość.
Co do zasady środki nie mogą być przeznaczone na dokonywanie płatności do właścicieli lub podmiotów powiązanych, na nabycie udziałów lub akcji w celu ich umorzenia, fuzji lub przejęć oraz refinansowania lub przedterminową spłatę obecnego zadłużenia.
 
Wsparcie programu może stanowić pomoc publiczną jeśli wartość takiej pomocy będzie wyższa niż 200 000 euro i wtedy będzie wymagała notyfikacji do KE jako pomoc indywidualną dla danego przedsiębiorcy lub program pomocowy dla danego sektora/regionu. Wnioski można składać za pomocą strony Polskiego Funduszu Rozwoju. Zakłada się uruchomienie programu w kwietniu 2020 r.
 
 

Magdalena Popławska

Kancelaria "Duet"
93-176 Łódź, Suwalska 25/27 lok. 35

tel. 665-045-406

www.kancelariaduet.pl