Adres:
91-473 Łódź, ul. Julianowska 12
tel: +48 42 657 30 38
24 sie

Newsletter NIA sierpień 2018

UWAGA NA LEKI - wystartowała kampania edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków

Kampania "Uwaga na leki - sprawdź zanim weźmiesz" ma na celu zwiększenie świadomości Polaków i zmianę ich zachowań oraz przyzwyczajeń związanych ze stosowaniem produktów leczniczych. Naczelna Izba Aptekarska oraz Narodowy Instytut Leków zachęcają wszystkich do zapoznania się z informacjami na tej stronie, a także do śledzenia na bieżąco nowych informacji pojawiających się na www.uwaganaleki.pl

 
 

Upał a leki – wysoka temperatura może niebezpiecznie zmienić ich właściwości

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zażyją leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura lub ekspozycja na słońce mogą niebezpiecznie zmienić ich właściwości fizyko-chemiczne, które mogą mieć wpływ na aktywność substancji czynnej leku i powodować jej zmianę na substancję niebezpieczną dla organizmu ludzkiego. Czytaj dalej

Media o bezpiecznym przechowywaniu leków i kampanii "Uwaga na leki"

Fakty TVN

W Faktach TVN uwaga na leki, czyli temperatura ma znaczenie. Podczas upałów nie trzymajmy ich w aucie, ani na parapecie. Leki tracą właściwości, albo działają inaczej niż powinny. Obejrzyj materiał Faktów TVN.

 
 

Polsat News

Gościem w studiu Polsat News była dyrektor Narodowego Instytutu Leków - Anna Kowalczuk. Kliknj, aby obejrzeć.

 
 
 

TVP Lublin

Materiał w Panoramie Lubelskiej na temat akcji "Uwaga na leki". Kliknij, aby obejrzeć.

 
 
 

Polskie Radio Czwórka

Czat Czwórki a w nim prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz dyrektor Narodowego Instytutu Leków Anna Kowalczuk. Temat przewodni to kampania "Uwaga na leki - sprawdź zanim weźmiesz". Klkiknij, aby wsyłuchać.

 
 
 

Polskie Radio Trójka

Materiał na temat bezpiecznego przechowywania leków w Radiowej Trójce. Kliknij, aby wysłuchać.

 
0

Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę

 
 

Ustawa o IKP z podpisem Prezydenta

Ustawa o Internetowym Koncie Pacjenta została podpisana przez Prezydenta RP. Chodzi o nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia dotyczącą Internetowego Konta Pacjenta. Regulacja wprowadza też m.in. możliwość wysyłkowej sprzedaży leków Rx osobom niepełnosprawnym.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwi pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, dostęp do informacji o: udzielonych i planowanych świadczeniach opieki zdrowotnej zgromadzonych w Systemie Informacji Medycznej oraz kwotach środków publicznych wydatkowanych na sfinansowanie udzielonych mu świadczeń, prawie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz podstawie tego prawa, wystawionych zaświadczeniach lekarskich z ustawy o świadczeniach lekarskich w razie choroby i macierzyństwa, wysokości płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, wysokości kwoty podlegającej refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych. Czytaj więcej na www.politykazdrowotna.pl

 
 
 

Możliwość wysyłkowej sprzedaży leków na receptę wymaga pewnych obostrzeń

Zabezpieczenie witryn internetowych jest żadne. Nawet stronę GIF zawierającą rejestr aptek internetowych można skopiować na chiński serwer w ciągu kilku sekund. Pracujemy na rynku, gdzie lekarze wystawili „legalne” recepty i zapotrzebowania na setki milionów złotych w lekach, które nielegalnie wyjechały z kraju - mówi w wywiadzie dla portalu Rynek Aptek Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Rynek Aptek: - Samorząd aptekarski proponuje, by w ramach opieki farmaceutycznej farmaceuci mogli świadczyć usługę dowozu leków do domu pacjenta niepełnosprawnego. Pomysł wypłynął przy okazji dyskusji o wysyłkowej sprzedaży leków na receptę. Jak to ma wyglądać w praktyce?
Marek Tomków: - Mówimy o sytuacji, w której byłaby prowadzona - wzorem wielu europejskich krajów - opieka farmaceutyczna na takich zasadach, na jakich dzisiaj odbywają się odwiedziny lekarza czy pielęgniarki w domu pacjenta. W naszej ocenie mogłoby to dotyczyć osób objętych wysokim stopniem niepełnosprawności, mających problem z poruszaniem się i dotarciem do apteki. Czytaj dalej na www.rynekzdrowia.pl

 

Gościem programu Karoliny Kowalskiej RZECZoPRAWIE był Marek Tomków, wiceprezes NRA

 
 

Dowóz leków na receptę w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Estonii

Dowóz leków na receptę może być standardowym elementem opieki świadczonej przez aptekę, dopuszczalnym, ale niszowym rozwiązaniem... lub największym zagrożeniem dla istnienia całego systemu aptek stacjonarnych. Tak wygląda sytuacja w trzech krajach, gdzie bliżej przyjrzeliśmy się temu zjawisku.

W Polsce w 2019 r. w życie wejdą zmiany w prawie, które umożliwią osobom niepełnosprawnym zamawianie leków na receptę przez internet. Propozycja wzbudziła wiele kontrowersji. W trakcie dyskusji pojawiły się argumenty, że dowóz leków na receptę z powodzeniem funkcjonuje w innych europejskich krajach. W szczególności wymieniano (tylko?) 5 krajów: Niemcy, Wielka Brytanią, Holandię, Portugalię, Estonię. Postanowiliśmy się więc przyjrzeć bliżej procesowi wysyłki leków na receptę za granicą i odpowiedzieć na pytanie, czy w długim terminie stanowi on zagrożenie dla tradycyjnych aptek. Czytaj dalej na www.gdziepolek.pl

 

0
 
 

Pilotaż e-recepty: co już wiemy? Zapytaliśmy MZ, lekarzy i aptekarzy

W Siedlcach i Skierniewicach pilotaż e-recepty trwa od maja, we wrześniu dotrze do Krynicy Zdroju (woj. małopolskie), a następnie Polanicy Zdroju (woj. dolnośląskie), Pleszewa (woj. wielkopolskie) i Chełma (woj. lubelskie). Zapytaliśmy resort zdrowia i samorządy - aptekarski oraz lekarski - o wnioski w oparciu o pierwsze doświadczenia w wydawaniu i realizacji e-recept.

Inauguracja e-recepty miała miejsce 25 maja br. Ministerstwo Zdrowia chce do końca roku osiągnąć techniczną zdolność do wdrożenia e-recept w całym kraju. M.in. temu ma służyć prowadzony pilotaż. Od 1 stycznia 2019 r. każda apteka ma już obsługiwać elektroniczną receptę, a od 2020 r. e-recepty mają obowiązywać w całej Polsce.

Izby aptekarskie mają pewne obawy
Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej i prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie informuje, że uwagi od aptek uczestniczących w pilotażu w Siedlcach Izba zamierza zebrać do końca wakacji i dopiero wówczas będzie możliwa ocena wdrożenia i wnioski.

- Należy pamiętać, że mówimy o pilotażu, który z definicji obarczony jest pewną niedoskonałością. Testujemy określone rozwiązania, szukając drogi do ideału, a obecne problemy nie powinny rzutować na ostateczną ocenę projektu. Wiele kwestii zapewne pojawi się po zeskalowaniu pilotażu do liczby 100-200 aptek i znacząco większej liczby recept - tłumaczy Michał Byliniak.

Dodaje: - Co do problemów, to zmagamy się z kwestiami technicznymi, które mają wymiar przejściowy i są pochodną integracji systemów aptecznych z systemem CSIOZ, oraz logistycznymi - wynikającymi ze zmiany logiki wystawiania i realizacji recept: z recepty papierowej z pięcioma możliwymi pozycjami na jedną e-receptę odpowiadającą jednej pozycji.

Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi zauważa, że przejścia z recept papierowych na elektroniczne bać się może część osób starszych - z uwagi na to, że nie umie poruszać się środowisku cyfrowym. Czytaj cały artykuł na www.rynekzdrowia.pl

0
0
 
 

NIA: umowy franczyzowe stają się sposobem kontrolowania farmaceutów prowadzących apteki przez sieci

Naczelna Izba Aptekarska ostrzega farmaceutów przed pochopnym zawieraniem umów, które mają wpływ na prowadzoną przez farmaceutę działalność gospodarczą w postaci prowadzenia apteki ogólnodostępnej i uzależniają farmaceutów od osób lub podmiotów trzecich.

Do Naczelnej Izby Aptekarskiej docierają informacje, że podmioty, które na podstawie obecnie obowiązujących przepisów nie mogą uzyskać nowego zezwolenia na prowadzenie apteki lub nie mogą zwiększać liczby prowadzonych lub kontrolowanych aptek, podejmują działania, które zmierzają do takiego ukształtowania sytuacji faktycznej i prawnej, że farmaceuta, który formalnie posiada zezwolenie na prowadzenie apteki, staje się podmiotem całkowicie zależnym od osoby lub podmiotu trzeciego w zakresie prowadzonej działalności, a równocześnie jest jedynym podmiotem ponoszącym pełną odpowiedzialność. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

 
 
 

Wstrzymanie w obrocie niektórych produktów leczniczych zawierających substancję czynną walsartan

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał 21 sierpnia 2018 r. dwie decyzje o wstrzymaniu w obrocie produktów leczniczych zawierających substancję czynną walsartan pochodzącą od chińskiego wytwórcy Zheijang Tianyu Pharmaceuticals.

Decyzje wstrzymujące dotyczą wskazanych serii dwóch produktów leczniczych (Valzek 80 mg oraz Valzek 160 mg) pochodzących od polskiego wytwórcy i podmiotu odpowiedzialnego – Celon Pharma S.A. z siedzibą w Łomiankach. W lipcu br. EMA zarekomendowała wstrzymanie w obrocie produktów zawierających substancję czynną walsartan pochodzącą od chińskiego wytwórcy – Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. W ślad za tym działaniem, przedstawiciele EMA przy współpracy z Europejskim Dyrektoriatem Jakości Leków i Ochrony Zdrowia (EDQM), kontynuowali weryfikację procesów wytwórczych substancji czynnej walsartan u innych wytwórców. Efektem tej weryfikacji jest rekomendacja wstrzymania w obrocie produktów leczniczych zawierających substancję czynną walsartan, pochodzącą od chińskiego wytwórcy Zheijang Tianyu Pharmaceuticals.

Czytaj wiecej na www.nia.org.pl

 
0

Rozmowy Niedokończone - Rynek aptekarski w Polsce

Gośćmi programu emitowanego w Radiu Maryja byli: Marcin Wiśniewski - aptekarz, założyciel i szef związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, Ewa Strzelec - aptekarz, członek zarządu związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, Mariusz Politowicz - przedstawiciel Naczelnej Rady Aptekarskiej. Aby odłuchać, kliknij tu

0
 
 

Raport WHO: odra znowu problemem w Europie

Liczba zachorowań na odrę rośnie w zastraszającym tempie - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. WHO podała w najnowszym raporcie, że w pierwszej połowie br. odnotowano ponad 41 tysięcy przypadków choroby wśród dzieci i dorosłych. W co najmniej 37 choroba doprowadziła do zgonu.

Dla porównania, w całym roku 2017 WHO zanotowała w regionie europejskim niecałe 24 tysiące zachorowań. W 2016 roku zaledwie nieco ponad 5 tysięcy.

Dyrektorka europejskiego oddziału WHO Zsuzsanna Jakab wezwała kraje w regionie do podjęcia działań zapobiegawczych. Dodała, że dobre zdrowie dla wszystkich zaczyna się od szczepień. Czytaj więcej na www.rynekzdrowia.pl

 
 
 

GIS ostrzega - kleszcze to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Spędzając czas na świeżym powietrzu bezpiecznie jest pamiętać o tych groźnych pasożytach i sposobach ochrony przed nimi.

Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Do 2012 roku liczba zgłoszonych przypadków, bo­reliozy w Polsce nie przekraczała 10 000 rocznie obecnie wynosi ona 21 516 przypadków. Kleszczowe zapalenia mózgu w 2017 roku zostało zdiagnozowane u 282 pacjentów. Czytaj więcej na www.gis.gov.pl

 
0
 
 

Naczelna Rada Aptekarska ma swojego Anioła

Prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej - dr Lucyna Samborska została laureatką VI Edycji Nagrody Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. Nagrodę tę otrzymała już po raz drugi.

Pierwszą statuetkę zdobyła w 2016 roku. Anioły Farmacji i Anioły Medycyny to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, przyznawane przez pacjentów przedstawicielom środowisk lekarskich i farmaceutycznych.

Nominowanymi do nagrody są ci, którzy w ocenie pacjentów odznaczają się wyjątkowym działaniem, empatią, ponadstandardową opieką i niespotykaną troską o pacjenta.

 

 
 
 

IV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny dla Farmaceutów - FotoFarm.

Śląska Izba Aptekarska zaprasza wszystkich farmaceutów- amatorów fotografii do wzięcia udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie FotoFarm.

Celem Konkursu jest rozwijanie wrażliwości artystycznej w środowisku zawodowym aptekarzy, integracja oraz promocja zawodu i osób szczególnie utalentowanych w dziedzinie fotografii. W konkursie może wziąć udział farmaceuta - członek dowolnej okręgowej izby aptekarskiej, w następujących kategoriach:

1. "Apteka i aptekarz w obiektywie",
2. "Farmacja na świecie",
3. "Nie samą pracą żyje aptekarz",
4. "Varia".

Więcej informacji na stronie www.loia.pl

 
0
 
 

Nowy numer Aptekarza Polskiego

Z przyjemnościa zawiadamy, że ukazał się NUMER 143/121 ONLINE Aptekarza Polskiego. W numerze znajdziecie Państwo m.in. artykuły na temat:

Niestosowanie się do zaleceń lekarskich to „cicha epidemia”.

Apteki i punkty apteczne w 2017 roku w statystykach GUS.

Metformina – praktyczne podsumowanie dla farmaceuty.

Problemy terapii chorób wątroby w praktyce aptecznej.

„Compassionate use”. Programy „humanitarnego stosowania leków”.

Kierownik apteki – wymagania i odpowiedzialność.

Cały numer do pobrania tutaj.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych

Facebook Twitter

Naczelna Izba Aptekarska

ul.Długa 16, 00-238 Warszawa

e- mail: nia@nia.org.pl

tel. (+48 22) 635 92 85; 635 06 70

http://www.nia.org.pl/

Masz uwagi, chcesz zgłosić temat?

iwona.klita@nia.org.pl

 

Unsubscribe