"Otwartość na potrzeby pacjenta sprawiają, że nadal pozostajemy w gronie zawodów, którym Polacy ufają najbardziej. Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska składa życzenia wszystkim farmaceutom.
27.09.2018 Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza
Dwa wydarzenia, dwie konferencje i eksperci z różnych zakątków Europy – tak wygląda bilans tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza oraz międzynarodowej konferencji V4 PharmForum. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął Minister Zdrowia.
„Naszą ambicją jest, aby dwa miliony polskich pacjentów codziennie odwiedzających apteki, miało dostęp do nowoczesnych usług farmaceutycznych, wzorem pacjentów z wielu europejskich krajów. Naszą ambicją jest również to, aby potencjał farmaceutów został wykorzystany. Aby ranga naszego zawodu stale rosła. Wierzymy, że już wkrótce będzie to możliwe. Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek byliśmy!” – takim przesłaniem rozpoczęły się 14. obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która była organizatorem obu wydarzeń, zwróciła się do obecnych w warszawskim Teatrze Palladium gości, ale również do wszystkich farmaceutów. Cytaj więcej na www.nia.org.pl
Ogólnopolski Dzień Aptekarza 2018 - relacja partnera medialnego www.rynekaptek.pl
Apteki będą lokalnymi centrami zdrowotnymi integrującymi rozwiązania medyczne
Apteki lokalne będą integrowane z podstawową opieką medyczną. To wymaga prawnych i finansowych rozwiązań. Bardzo często nie są to zaawansowane technologicznie i logistycznie rozwiązania, ale świadczenia oparte na tym, co farmaceuci już posiadają - profesjonalną wiedzę.
Zdarza się, że nadal pojawia się błędna wizja wykonywania zawodu farmaceuty, polegająca tylko na wydawaniu leków. Dlatego w Wielkiej Brytanii przeprowadzono kampanię, w którą zaangażowano samych farmaceutów, by wyjaśniali swoją rolę. Jednym z elementów tej kampanii jest serial dokumentalny nakręcony przez stację BBC - "Victorian Pharmacy", który pokazuje historię, rolę farmaceutów, ale też pomysły na ten zawód. Czytaj całą relację na www.rynekaptek.pl
Akltualności
Sprzedaż wysyłkowa leków
Wyniki badań opinii Polaków na temat dostarczania leków do domów.
Z przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie osób (1078) badań wynika, że większość Polaków (64%) nie ma świadomości jakie przepisy obecnie regulują sprzedaż wysyłkową leków. Podobna liczba (66%) jest przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków, jako wyjątek dopuszczając dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym.
Gdyby leki mogły być dostarczane każdemu do domu to tylko 17 % badanych wybrało by jako dostawcę firmę kurierską. Gdy w pytaniu pojawia się kontekst bezpieczeństwa 50% badanych uważa, że osobą odpowiednią do dostarczania leków do domu jest farmaceuta. Minimalizacja ryzyka nadużyć, bezpieczeństwo i opieka farmaceutyczna to główne argumenty za farmaceutą jako dostawcą leków.
Michał Byliniak o wyzwaniach, z którymi zmierzy się polskie aptekarstwo
Do tej pory nie było nas w rozważaniach na temat polityki lekowej. Jesteśmy w tym dokumencie bardzo wyraźnie pokazani. Wreszcie została doceniona rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia - mówił Michał Byliniak, prezydent Pharmaceutical Group of the European Union, oraz wiceprezes NRA podczas Międzynarodowej Konferencji V4 PharmForum (Warszawa, 28 września).
W Polsce obecnie funkcjonuje 13326 aptek otwartych, 1312 punktów aptecznych, 279 aptek internetowych, 312 aptek szpitalnych, 938 działów farmacji szpitalnej, 532 hurtowi farmaceutycznych, ok 27 tysięcy czynnych zawodowo magistrów farmacji – rozpoczął swój wykład wiceszef NRA.
NIA w sprawie wznowienia kształcenia techników: Czekamy na szczegóły rozwiązań
To już pewne, wraca kształcenie techników farmaceutycznych, o czym redakcja Polityki Zdrowotnej informowała jako pierwsza. Nabory do szkół ruszą najpewniej już od przyszłego roku szkolnego. Ministerstwo zdrowia deklaruje, że kompetencje absolwentów będą dostosowane do potrzeb systemu ochrony zdrowia, choć o samym modelu i programie nauczania mówi się jeszcze niewiele. Mimo poparcia postulatów techników farmaceutycznych przez m.in. posłów PiS sceptycznych wobec decyzji resortu zdrowia nie brakuje. O komentarz w sprawie poprosiliśmy Naczelną Izbę Aptekarską.
- Podczas wczorajszych obrad sejmowej Komisji Zdrowia padły ważne słowa odnośnie przyszłości techników farmaceutycznych - wznowienie kształcenia w tym zawodzie miałoby sens tylko wtedy, gdyby opracowany został standard edukacyjny, zapewniający odpowiednią jakość kształcenia oraz dbający o poziom wiedzy przyszłych absolwentów - komentuje wczorajsze spotkanie Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA dodając, iż wznowienie kształcenia tak naprawdę oznaczałoby nową formułę zawodu, gdzie głównym filarem powinna być jakość, owocująca dobrym przygotowaniem merytorycznym przyszłych absolwentów do pracy w aptekach. Jak powszechnie wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego z zainteresowaniem czekamy na szczegóły rozwiązań.
Pilotaż e-recepty: najczęściej zadawane pytania farmaceutów
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez farmaceutów pytania dotyczące e-recept. Najwięcej pytań dotyczy obsługi systemu P1 i funkcji dostępnych w e-recepcie.
"W ramach zakończonej 12 września pierwszej fazy pilotażu e-recepty wystawiono ponad 24 tys. elektronicznych recept" – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Łącznie objęto pilotażem ponad 60 aptek, e-recepty wystawiało blisko 70 lekarzy. Skorzystało z nich ponad 5,2 tys. pacjentów. Prawie połowa z ponad 24 tys. recept została już zrealizowana. Lekarz rekordzista wystawił około 4 tys. e-recept. Ponad połowa pacjentów, która je otrzymała, miała więcej niż 60 lat. 28 proc. było między 61. a 70. rokiem życia, a 25 proc. przekroczyło 71 lat.
Pilotaż zaczął się w Siedlcach i Skierniewicach, potem dołączyła do niego Krynica-Zdrój oraz Wysokie (woj. lubelskie). W drugim etapie pilotażu mają wziąć udział również apteki z Pleszewa, Polanicy-Zdroju oraz Chełma, a do końca roku do systemu P1 mają być podłączone wszystkie apteki w Polsce.
CSIOZ opublikowało listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących e-recepty. Oto one:
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej była gościem Medexpressu. O święcie aptekarzy oraz o sukcesach i wyzwaniach, jakie stoją przed środowiskiem farmaceutów rozmawiała z Iwoną Schymallą.
KARA DLA SKLEPU ZA PROMOCJĘ NA LEKI Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny pod koniec sierpnia nałożył karę na sklep, w którym na regałach z lekami umieszczono etykiety z cenami oraz napisami o treści "ZAWSZE TANIO" oraz "ZOOBACZ". Uznano, że naruszono w ten sposób art. 94a ust. 1a prawa farmaceutycznego, który zabrania reklamy placówek obrotu poza aptecznego i ich działalności odnoszącej się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych. Skontrolowany sklep musi zapłacić 1500 zł kary...
Nagrody Wyróżnienia Medale
Dla członków samorzadu aptekarskiego, farmaceutów i przyjaciół farmacji
Marek Tomków
Farmaceuta Roku
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu Marek Tomków wygrał plebiscyt Farmaceuta, zorganizowany przez „Magazyn Aptekarski”. Nagrodę przekazał Hospicjum Ziemi Kluczborskiej.
"Wasze głosy zdecydowały o mojej wygranej w Plebiscycie „Farmaceuta Roku”, ogłoszonym przez Magazyn Aptekarski. To wspaniałe wyróżnienie, za które serdecznie dziękuję. Każdy głos jest dla mnie wsparciem i daje siłę do dalszej pracy." Czytaj więcej na www.nia.org.pl
Lucyna Samborska
Anioł Farmacji
26 września b.r. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie dziesięciu lekarzy i dziesięciu farmaceutów z różnych stron Polski odebrało przyznawane w plebiscycie pacjentów “Anioły Farmacji” i “Anioły Medycyny”. W gronie tym, już po raz drugi w sześcioletniej historii przyznawania Aniołów Farmacji znalazła się dr n. farm. Lucyna Samborska z Dębicy, farmaceutka, prezes Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, właścicielka apteki “Melisa”.
Odznaczenia i medale prezydenckie, ministerialne i samorzadowe przyznawane w ramach Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza 2018
Sylwetki
Dr Jerzy łazowski vice-prezydentem EurHeCA
20. września br., na Walnym Zebraniu Europejskiego Stowarzyszenia Organów Właściwych Dla Zawodów Opieki Zdrowotnej (EurHeCA) dr Jerzy Łazowski został jednogłośnie wybrany Wice-Prezydentem tej organizacji.
EurHeCA powstało w 2010 r. jako niedochodowe Stowarzyszenie międzynarodowe. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa i samopoczucia pacjentów poprzez rozwój e-technologii medycznych, ich zastosowanie, odpowiednie narzędzia m(uwierzytelnianie, podpis itp.), interoperacyjność i tworzenie baz danych w celu koordynacji działań w Europie w odniesieniu do pracowników służby zdrowia korzystających z zasady automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych, zachęcanie do regularnego szkolenia się oraz wdrożenie platformy wymiany wszystkich przydatnych informacji pomiędzy „organami właściwym” reprezentującymi poszczególne zawody medyczne. Warto zaznaczyć, że Naczelna Izba Aptekarska jest członkiem - założycielem EurHeCA i czynnie uczestniczy w jego spotkaniach.